Belmont, Perth,
04
September
2012
|
10:27
Australia/Perth

St John Ambulance applauds dedicated volunteers

Volunteers from across the State were recently presented with service honours at the St John Ambulance WA (SJAWA) 2012 Country Conference.

At last week’s two day event, which attracted more than 750 delegates to Perth, 50 volunteers received bars or service medals for their volunteering.

SJAWA Chief Executive Officer Tony Ahern said volunteers were vital in the provision of a country ambulance service.

“We have more than 3000 volunteers who help SJAWA in the regions and their contribution is enormous,” Mr Ahern said.

“These service awards serve to thank and acknowledge the people who give up their time and energy in service to the community.”

SJAWA covers the largest area of any single ambulance service in the world. This is done through 104 country sub centres which are staffed entirely by volunteer ambulance officers and 12 country sub centres with a mix of volunteer and career ambulance officers.

Complete list of citations:

• David Jolly, 3rd Bar, Albany Sub Centre

• Christine Robinson, 1st Bar, Albany Sub Centre

• Lorraine Dusci, Service Medal, Augusta Sub Centre

• Murrie Watts, Service Medal, Augusta Sub Centre

• Peter Whitney, 2nd Bar, Bridgetown Sub Centre

• Maurice Busch, 5th Bar, Bridgetown Sub Centre

• Allan Dreaver, 1st Bar, Bridgetown Sub Centre

• John Jones, 7th Bar, Bridgetown Sub Centre

• Catherine Vuletich, Service Medal, Brookton Sub Centre

• Lorraine Martin, Service Medal, Carnarvon Sub Centre

• Rosemary Tulloch, 1st Bar, Corrigin Sub Centre

• Darryn Dickson, 1st Bar, Dawesville Sub Centre

• Timothy Gormley, 1st Bar, Dawesville Sub Centre

• Adele Duke, 2nd Bar, Dawesville Sub Centre

• Janet Murray, 1st Bar, Esperance

• Michael English, Service Medal, Esperance Sub Centre

• Johannes Haverkate, 1st Bar, Exmouth Sub Centre

• Sue Carr, 2nd Bar, Goomalling Sub Centre

• Dianne Sewell, 2nd Bar, Goomalling Sub Centre

• Kerry Davis, 1st Bar, Harvey Sub Centre

• Ian Jones, 3rd Bar, Harvey Sub Centre

• Christopher Sabourne, 1st Bar, Harvey Sub Centre

• Mary Imelda O’Connor, Service Medal, Irwin Sub Centre

• Helen Evans, Service Medal, Kalbarri Sub Centre

• Henry (Tom) Newman, Service Medal, Kalbarri Sub Centre

• James Farnworth, Service Medal, Karratha Sub Centre

• John Seaman, Service Medal, Karratha Sub Centre

• Gail Elson, 1st Bar, Katanning Sub Centre

• Annette Evans, 2nd Bar, Katanning Sub Centre

• Sydney Garlick, 3rd Bar, Katanning Sub Centre

• Colin Muir, Service Medal, Kondinin Hyden Sub Centre

• Elizabeth (Bet) Young, Service Medal, Kondinin Hyden Sub Centre

• Shirley Morris, Service Medal & 1st Bar, Lancelin Woodridge Sub Centre

• Corinne Shields, Service Medal, Lancelin Woodridge Sub Centre

• David Stroud, Service Medal, Lancelin Woodridge Sub Centre

• Anne Wegner, Service Medal, Lancelin Woodridge Sub Centre

• Lyn Luen, Service Medal & 1st Bar, Leeman Green Head Sub Centre

• Ian Lehmann, Service Medal, Moora Miling Sub Centre

• Pauline Smoker, 2nd Bar, Moora Miling Sub Centre

• Dianne Langford-Fisher , Service Medal, Pemberton Sub Centre

• Christine Trappitt, Service Medal & 1st Bar, Pemberton Sub Centre

• Rosemary Waud, Service Medal, Rocky Gully Sub Centre

• Faye Castling, Service Medal, Shark Bay Sub Centre

• John MacDonald, Service Medal, Shark Bay Sub Centre

• Peter Lorraway, Service Medal, Waroona Sub Centre

• Andy Templeman Twells, 1st Bar, Waroona Sub Centre

• Amanda Chapman, Service Medal, Wongan Hills Sub Centre

• Sheryl Hempel, 1st Bar, Wongan Hills Sub Centre

• Sheryl Howieson, Service Medal, Wongan Hills Sub Centre

• Lorna Saunders, Service Medal & 1st Bar, York Sub Centre

-ends -

Share this release

Latest news